Klienci

WPISY NAJZNAMIENITSZYCH KLIENTÓW ARTYSTYCZNEJ PRACOWNI KRAWIECKIEJ J. TURBASA

 
 

ANDRZEJ WAJDA

W tym smokingu reżyser "Ziemi obiecanej" odebrał z rąk Jane Fondy Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej - Oskar, przyznaną za całokształt twórczości.

W tym samym garniturze mistrz odebrał także Międzynarodową Nagrodę Inamori Kyoto Prize. Finansowa część nagrody stała się później podstawą zrealizowanego w Krakowie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha wg projektu Arata Isozaki.

fot. Zofia Nasierowska.

 
 
ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI - Prezydent RP

Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski w wywiadzie dla magazynu 'Viva':

„Dobrze. Żakiet został uszyty, w przeddzień ślubu przyjeżdżamy do Brukseli, a tu w polskiej ambasadzie coś przebąkują, że powinien być czarny. Mówię : „Trudno, już nic nie zmienię, przecież nie będę pastował żakietu". Jedziemy do katedry. Moja żona, jak zwykle w tych sprawach spostrzegawcza, mówi: „Słuchaj, jest dobrze. Pan Turbasa miał rację, wszyscy idą jak wojsko w marengo." Czuję się świetnie, bo wiem, że jestem ubrany jak trzeba. Wszyscy jak jeden mąż ubrani jak od mistrza z Krakowa. Ale potem, na aperitifie, w Pałacu Królewskim, patrzę... Jest jeden dziwny facet. Po pierwsze, ma żakiet czarny. Po drugie, jakąś lamówkę, której żadne wzory nie przewidywały. Po trzecie, nie ma koszuli białej, tylko biały kołnierzyk i koszulę niebieską w paski.

WIĘCEJ

Po czwarte, nie ma krawata srebrnego, tylko modry. Po piąte, ma kamizelkę na dwa rzędy guzików. No i jeszcze na sam koniec, to po szóste, nie ma normalnych czarnych butów, tylko jakieś takie z przodu lakierki. Patrzę na niego i myślę, że trudno, po prostu znalazł się taki jeden. Gdyby nie fakt... że to książe Karol."

 
 

TOMASZ STAŃKO

Wywiad Małgorzaty Domagalik z Tomaszem Stańko 'Mistrz i Małgorzata' dla magazynu 'Pani':

"(...)
MD - I ten garnitur, wszystko bardzo szykownie dobrane.
TS - Ja niestety mam ptasią naturę.
MD - Dlaczego "niestety"?
TS - Ptasią naturę jak sroka, lubię się w piórka różne stroić. Jazzmani tak miewają.
MD - Przychodzi to Panu łatwo?
TS - Mam takiego krawca w Krakowie, Turbasa, jeżdżę tam od kilku lat. Jeszcze jego ojciec powiedział: "Panie Stańko, Pan powinien skompletować sobie szafę".

WIĘCEJ

Kilkanaście płaszczy, marynarek zacząłem tak kompletować, teraz trochę przyhamowałem.
MD - Szafa za mała?
TS - Tak.
(...)"

 
 

ANTONI WIT

 
 

CZESŁAW MIŁOSZ

'Krawiec Miłosza' - w 2011 roku w ramach 'Krakowskich obchodów roku Czesława Miłosza - Miłosz Wyzwolony' Artystyczna Pracownia Krawiecka J. Turbasa była partnerem akcji '4P - pisarz, poezja, proza, przestrzeń publiczna'.

W witrynie firmy przy ulicy św. Gertrudy 15 ukazane zostały oryginalne szablony Czesława Miłosza oraz pojawiła się możliwość zabrania ich miniatur. Po raz pierwszy zaprezentowana została na papierze nie poezja noblisty, a jego postać zapisana w wykrojach.

PRZEGLĄDAJ>
 
 
 
KRZYSZTOF PENDERECKI
 
 
JAN KANTY PAWLUŚKIEWICZ
 
 
 
STANISŁAW LEM
 

Wydarzenia

ANDRZEJ WAJDA & PIERRE CARDIN
- szamerowany frak nowego członka Akademii Francuskiej

Słowo wstępne do książki Jerzego Turbasy "ABC męskiej elegancji" autorstwa Michała Ronikiera:

"Klasę pana Turbasy doskonale ilustruje historia, która opowiada Andrzej Wajda. Kiedy został członkiem Akademii Francuskiej, musiał sobie sprawić specjalny, bogato szamerowany frak, zaprojektowany niemal 200 lat wcześniej przez Jacques Louis Davida, nadwornego malarza Napoleona. Zamówił go oczywiście u P. Turbasy. Podczas przyjmowania go do Akademii zauważył, że Pierre Cardin, który również jest jej członkiem, bacznie mu się przygląda.

WIĘCEJ

Po zakończeniu części oficjalnej Cardin podszedł do nowego kolegi i powiedział: "Musi Pan mieć doskonałego i bardzo drogiego krawca".

Andrzej Wajda w uznaniu ogromnych dokonań w dziedzinie filmu w Akademii Francuskiej otrzymał fotel po Michelangelo Antonionim. Gdy uzyskał nominację na członka Akademii Nieśmiertelnych, nie zamówił, jak to jest w zwyczaju, galowego fraka (projektu J. L. Davida) u Pierra Cardin, lecz w Krakowie u mistrza Józefa Turbasa. W Paryżu hafty wykonuje się techniką komputerową, te na zdjęciu wykonano ręcznie, a ich wyhaftowanie Elżbiecie Drzewieckiej zajęło dwa miesiące.

 
 

WISŁAWA SZYMBORSKA

Recenzja książki Jerzego Turbasa "ABC Męskiej Elegancji".

Co ciekawe - mimo męskiej tematyki, książka zainteresowała samą Wisławę Szymborską, która omówiła ją w 'Gazecie Wyborczej' w felietonie 'Mężczyźni w ubraniach' , a który wszedł w skład 'Nowych lektur nadobowiązkowych' - Wisława Szymborska, Wydawnictwo Literackie, 2002 r.

 
 

2006r. - Szamerowany frak Andrzeja Wajdy dziełem sztuki!

Andrzej Wajda, oprócz statuetki Oscara, podarował Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego szamerowany frak, w którym był ubrany podczas uroczystości przyjęcia go do grona prestiżowej Akademii Francuskiej. Reżyser wspomniał - Przekazuję go UJ, bo to miejsce szczególnie bliskie memu sercu. Tu są wszystkie moje ważniejsze nagrody.

Tym sposobem rękodzieło z pracowni J. Turbasa znalazło swoje przeznaczenie wśród innych dzieł sztuki, w tym astrolabium Mikołaja Kopernika(!).