„Linia kroju
musi być piękna”

Józef Turbasa

Mistrz i artysta

Józef Turbasa
1921-2010

Okrzyknięty Pierwszym Krawcem Rzeczypospolitej. Sam Pierre Cardin zaproponował mu w latach 60-tych stanowisko pierwszego krojczego działu męskiego w jego paryskim domu mody.

 

W 1946 roku w Krakowie założył Artystyczną Pracownię Krawiecką, a nazwisko Turbasa wkrótce stawało się coraz bardziej rozpoznawane zagranicą. Józef Turbasa był ambasadorem prawdziwej elegancji, mistrzem nie tylko z tytułu, lecz w pełnym rozumieniu tego słowa. Stworzył legendę firmy, w której ubierały się osobowości tworzące historię drugiej połowy XX i początku XXI wieku – laureaci nagrody Nobla, filmowych Oskarów, wielcy kompozytorzy, literaci, prezydenci, premierzy, ministrowie, ambasadorzy oraz postacie z pierwszych stron gazet.

 

fot. Wojciech Plewiński (Archiwum Pracowni)

Mistrz i architekt

Jerzy Turbasa

Jerzy Turbasa kontynuuje z pasją legendę krakowskiej pracowni w drugim pokoleniu. Stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiego krawiectwa. Od ponad 30 lat ubiera znane postacie z kręgu nauki, kultury, sztuki, biznesu oraz dyplomacji. Ukończył z wyróżnieniem Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie następnie pracował jako asystent. Zrealizował wiele rezydencji w Warszawie i w Krakowie oraz około 40 projektów wnętrz.

 

Od 1986 roku wraz z ojcem prowadzi J. Turbasa – Artystyczną Pracownię Krawiecką. Współpracował z magazynami „Twój Styl” oraz „Elle”.

Nasz zespół

Prawdziwi artyści, profesorowie igły. Niewielu takich w Europie!

Gdy pracownik otrzyma wszystkie elementy i dodatki od krojczego, jego zręczne palce sprawiają, że powstaje żakiet, płaszcz, garnitur, frak czy pelisa. Krawiec sam nadaje sztukom piętno swego talentu. Aby znaleźć się w naszym gronie, potrzeba nie tylko złotych rąk, ale także wysokiej inteligencji zawodowej, pozwalającej w lot się porozumieć. Tworzymy czyste rękodzieła, wykonywane jednakże najnowocześniejszymi technikami.

Książki

ABC MĘSKIEJ ELEGANCJI

Jerzy Turbasa

Wydawnictwo AA (2001)

UBIERAJĄC KOBIETĘ SUKCESU

Jerzy Turbasa

Wydawnictwo AA (2007)

Filmy i wystawy

ZŁOTE NOŻYCE (2002)

Scenariusz i realizacja: Krystyna Szturc
Zdjęcia: Bartosz Cichonski
Montaż: Jacek Merecik, prod. TVP S.A. Oddział w Krakowie
Portret rodzinny we wnętrzu znanej pracowni krawieckiej Krakowa jako próba zrozumienia drogi zawodowej Mistrza Józefa Turbasy i jego syna Jerzego.

DYLEMATY POLAKÓW: MODA MĘSKA (1997)

Reżyseria: K. Miklaszewski

50+1' lecie Artystycznej Pracowni Krawieckiej J.Turbasa

Reżyseria: Krzysztof Miklaszewski
Film realizowany przy okazji świętowania 50+1’lecia istnienia
Artystycznej Pracowni Krawieckiej J. Turbasa we wnętrzach krakowskiej restauracji
„Pod Krzyżykiem” przy Rynku Głównym w Krakowie, której architektem wnętrz jest Jerzy Turbasa.

ISTNIENIE (2007) reż. Marcin Koszałka.

Reżyseria: Marcin Koszałka
Jerzy Turbasa - udział w filmie. Cześć zdjęć do filmu powstało
w Artystycznej Pracowni Krawieckiej J. Turbasa.
To dokument opowiadający historię krakowskiego aktora Jerzego Nowaka,
który powoli przygotowuje się do śmierci...

KRAWIEC (2009)

Scenariusz i reżyseria: Magdalena Siemion
Reportaż przedstawia osobę Jana Tyranowskiego – zwykłego krawca, a jednocześnie mistyka, pierwszego przewodnika duchowego Karola Wojtyły. Zdjęcia do filmu zostały wykonane w siedzibie pracowni.

POLITICAL DRESS (2011) - Produkcja: Instytut Adama Mickiewicza, Polska 2011.

Produkcja: Instytut Adama Mickiewicza
Reżyseria: Judyta Fibiger. Scenariusz: Judyta Fibiger, Ewa Olbrychska
Film jest częścią cyklu filmów dokumentalnych "Przewodnik do Polaków" realizowanego w ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.

JERZY TURBASA - ARCHITEKTURA NA MIARĘ (2008)

Wystawa fotografii Jacka Balcewicza prezentujących twórczość architektoniczną Jerzego Turbasy.

JERZY TURBASA - ARCHITEKT POZA ARCHITEKTURĄ / ARCHITECT BEYOND ARCHITECTURE (2011)

Wystawa ubiorów i fotografii w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich - "Architekt poza Architekturą". Prezentacja związana była z późniejszą publikacją książkową o tym samym tytule "Architekt poza architekturą/Architect beyond architecture". Wśród wyróżnionych osób znaleźli się między innymi: Marek Grechuta, Andrzej Mleczko, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Wojciech Plewiński, Jerzy Turbasa, Wilhelm Sasnal.

WAJDA – wystawa w Gmachu Głównym w Muzeum Narodowym w Krakowie (2019)

Prezentacja szamerowanego fraka z Artystycznej Pracowni Krawieckiej, w którym Andrzej Wajda był ubrany podczas uroczystości przyjęcia do grona prestiżowej Akademii Francuskiej.

Prasa

Ta strona używa plików cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapisywanie.