Od ponad 65 lat mamy honor ubierać ludzi  
z pierwszych stron gazet -  
prezydentów, dyplomatów, biznesmenów,  
artystów, a nawet noblistów...

 

Styl

Inni szyją garnitury, my ubieramy naszych klientów. To nie to samo.

Najważniejszy jest rysunek sylwetki człowieka, tak by zbliżyć go do ideału figury o proporcjonalnych ramionach i szczupłych biodrach. Służą temu charakterystyczne dla naszej pracowni linie kroju. Tak jak Michał Anioł zawarł w rzeźbie Dawida ideał proporcji, tak w naszych kartonowych formach zawarta jest idealna, wzorcowa sylwetka mężczyzny. Dobrze skrojony i nienagannie uszyty na miarę garnitur nie oddaje jak jesteśmy zbudowani, ale jak być powinniśmy. Ma podkreślić osobowość, aspiracje, służyć tworzeniu tego wizerunku.

Garnitur z naszej pracowni to rękodzieło - jest niepowtarzalny i jedyny. W nim zawarte są najpiękniejsze emocje i nastroje. Każdy klient jest traktowany indywidualnie, a zamówienie to od 80 do 160 godzin pracy. Tym sposobem każdy może liczyć na niepowtarzalny krój, którego gwarancją jest wypracowany od przeszło 65 lat styl Turbasy oraz ponadczasowy sznyt.
Dlatego nasze garnitury tak wolno się starzeją…

Proponujemy i szyjemy na miarę m.in.:

GARNITUR: PŁASZCZE:
 • dzienny
 • biurowy
 • sportowy
 • wizytowy, ślubny
 • klubowy/blezer
 • stresemann
 • surdut
 • smoking
 • frak
 • żakiet
 • hubertus
 • ulster
 • raglan
 • dyplomatka
 • wywrotka
 • sportowy/jesionka
 • prochowiec
 • budrysówka/dufflecoat
 • pelisa

Sztuka tworzenia garnituru

 • 1. Tworzenie formy
  1. Tworzenie formy

  Szycie garnituru na miarę(tzw. bespoke tailoring) to każdorazowo tworzenie prototypu. Osobista forma klienta z którego jest krojony jest jedna, ale inny jest już materiał, inny nastrój, towarzyszą inne emocje…

  Etap poczęcia garnituru rozpoczyna się od wzięcia dokładnej miary klienta. W oparciu o nią powstanie na papierze projekt jego sylwetki – niepowtarzalna forma, ujmująca indywidualne cechy budowy.

  Nasz przestrzenny krój jest przeciwieństwem płaskiego, stosowanego przy produkcji gotowych ubrań. Człowiek bowiem nie składa się z płaszczyzn, ale z obłości. Każdy klient posiada w archiwum pracowni swój osobisty, papierowy wykrój, w którym zapisana jest jego sylwetka, a który czeka na realizację kolejnego zamówienia.

 • 2. Wykrój w kuponie materiału
  2. Wykrój w kuponie materiału

  Mistrz-krojczy obrysowuje kredą formy klienta na kuponie tkaniny. Następnie kroi ją i tak skrojoną sztukę z indywidualną metryczką, zawierającą wymiary oraz opis sylwetki i fasonu, otrzymują: tzw. sztukowiec - marynarkę, kamizelcarz – kamizelkę, spodniarz – spodnie. Mistrz omawia z nimi najsłuszniejsze dla danej sylwetki techniki wykonawcze, cechy tkaniny oraz dobór naturalnych dodatków, dostarczanych wyłącznie przez renomowanych producentów. Teraz to oni wywrą swoje indywidualne piętno na końcowy efekt.

 • 3. Przygotowanie pierwszej miary
  3. Przygotowanie pierwszej miary

  Na tym etapie modelujemy na parze krawieckim żelazkiem wykrojone fragmenty. Niektóre z elementów podbijamy płótnem, włosianką, utrzymujemy krajkami i innymi dodatkami stabilizującymi konstrukcję. To techniki wykonawcze, które zostały wprowadzone przez założyciela firmy. Stosowane są do dzisiaj i znakomicie się sprawdzają. Następnie poszczególne elementy marynarki zszywamy ręcznie przy pomocy fastryg - cienkich bawełnianych nici.

  W międzyczasie, po zaprasowaniu nogawek, spodniarz zszywa spodnie. W uzasadnionych przypadkach i po akceptacji zamawiającego, spodnie zaopatrujemy w szelki przypinane na guziki.

  Tak przygotowany 'szkic' garnituru czeka na konfrontację z anatomią klienta.

 • 4. Pierwsza przymiarka
  4. Pierwsza przymiarka

  Pierwsza przymiarka odbywa się w obecności klienta i trwa około 30 minut. Jest strategiczną fazą rzeźbienia sylwetki w materiale. W tych samych lustrach, w których odbijały się znakomitości świata kultury, nauki oraz polityki, mistrz ustala właściwe proporcje garnituru - długości, odpowiednie luzy, sposób wszycia rękawów oraz najkorzystniejsze linie dla wyciągnięcia sylwetki danego klienta.

  Po przymiarce mistrz-krojczy nanosi wszelkie zmiany na krawieckiej ladzie - szerokości i linię klap, rozwarcie marynarki, linię pach, wielkość i pochylenie poszetki. W tym samym czasie wyznacza usytuowanie guzika w talii, który w sposób fundamentalny zadecyduje o wielkości dekoltu, czyli proporcjach twarzy do trójkąta koszuli. Teraz rozstrzyga się ostateczny sznyt.

 • 5. Przygotowanie drugiej miary
  5. Przygotowanie drugiej miary

  Rozpoczyna się faza szycia. Prowadzący sztukę krawiec wykańcza kieszenie, pokrywa materiałem klapy i bezec, zszywa elementy w marynarkę, wykańcza szlice, podbija całość podszewką. Po zszyciu i zaprasowaniu rękawów, wrygowuje próbnie ten prawy. I tak przygotowana marynarka z jednym rękawem, wszytym kołnierzem oraz gotowymi spodniami czeka na klienta.

 • 6. Druga przymiarka
  6. Druga przymiarka

  Druga przymiarka to generalna weryfikacja obranych proporcji. Po zszyciu właściwymi nićmi tkanina inaczej się układa. Krojczy dokonuje niezbędnych korekt.

  Zmiany w czasie przymiarek dokonywane są pod wpływem określonych emocji i nastroju. To dzięki nim każdy kolejny garnitur klienta krojony z tej samej formy jest inny, niepowtarzalny, inaczej układa się na sylwetce.

 • 7. Wykańczanie garnituru
  7. Wykańczanie garnituru

  Teraz rozpoczyna się etap ręcznego wykańczania, a więc wyszywanie dziurek, wrygowanie rękawów i kołnierza oraz ostateczne prasowanie ciężkim krawieckim żelazkiem. Ten proces wymaga mistrzowskiego doświadczenia. Niewielki błąd potrafi zniweczyć całą pracę. Teraz - po prasowaniu, marynarka powinna odpocząć 24 godziny na manekinie, a na jej przodach pojawiają się specjalne obciągacze. To moment szczególny – rzut oka mistrza i ostateczne potwierdzenie, że marynarka słusznie została zaopatrzona w satynową metkę Artystycznej Pracowni Krawieckiej J. Turbasa.

 • 8. Gotowy garnitur
  8. Gotowy garnitur

  Po finalnej przymiarce, gdy garnitur zda próbę generalną wkładany jest do firmowego pokrowca. Tak przygotowany zostaje oddany w ręce swojego właściciela.

Składanie zamówienia

PIERWSZE ZAMÓWIENIE

Każdy klient pracowni ma możliwość umówienia się na konkretną godzinę na indywidualne spotkanie z mistrzem-krojczym (Kontakt). Tym krojczym niegdyś był mistrz Józef Turbasa, obecnie jest jego syn Jerzy Turbasa. Dlatego od początku istnienia zakładu na metce niezmiennie widnie podpis - 'J. TURBASA'.

 1. WYBÓR FASONU, TKANINY ORAZ ZDJĘCIE MIARY.

  Po przekroczeniu progu pracowni rozpoczyna się prawdziwa przygoda z krawiectwem miarowym. W ciągu 30-60 minut omawiane są z krojczym poszczególne kwestie - przeznaczenie okrycia, najbardziej odpowiedni krój, styl zgodny z preferencjami i oczekiwaniem. Następnie przyszły właściciel naszego rękodzieła dokonuje wyboru odpowiedniej tkaniny (z przeszło 300 kuponów dostępnych na miejscu lub z palety około 3,5 tys. próbek na zamówienie od najbardziej renomowanych producentów), guzików, koloru podszewki, wykończenia, etc. W następnej kolejności krojczy zdejmuje miarę z klienta. Około 30 wymiarów oraz dokładny opis sylwetki zostają zawarte w osobistej kartotece klienta i stanowią podstawę do wykreślenia indywidualnej kartonowej formy, na bazie której powstanie zamówienie.
  Pod koniec spotkanie ustalany jest termin następnej wizyty - pierwszej przymiarki.

 2. PIERWSZA PRZYMIARKA.

  Trwa zazwyczaj około 30 minut. Klient mierzy przygotowany szkic garnituru, na którym widoczne są już generalne proporcje. Krojczy rozpoczyna wprowadzanie modyfikacji, tak aby idealnie zharmonizować ubranie z posturą danej osoby. Tym sposobem dopasowuje garnitur do sylwetki klienta niwelując wszelkie niedoskonałości. Na tym etapie krojczy ustala z klientem detale takie jak: długość marynarki, szerokość klap, długość spodni, rozmieszczenie guzików, etc.

 3. DRUGA PRZYMIARKA.

  Trwa około 20 minut. Dla klientów przyjezdnych pierwsza i druga przymiarka realizowane są w tym samym dniu.

 4. FINALNA PRZYMIARKA I ODBIÓR ZAMÓWIENIA.

  Po finalnej przymiarce dzieło trafia w ręce klienta. W tym czasie krojczy informuje jak najlepiej dbać o okrycie oraz jak należy je pielęgnować. W przyszłości zalecamy korzystanie z serwisu oraz usług takich jak czyszczenia i prasowanie w pracowni J. Turbasa.

W wyjątkowych okolicznościach podejmujemy również inne niekonwencjonalne formy współpracy.

 

 

 

REALIZACJA KOLEJNEGO ZAMÓWIENIA

W Artystycznej Pracowni Krawieckiej J. Turbasa każdy klient posiada swoją indywidualną formę, która jest archiwizowana. W tych kartonowych wykrojach zapisane są sylwetki poszczególnych osób. Koperta z wykrojem klienta trafia na specjalną półkę dołączając do grona 'rozrysowanych' osobistości XX i XXI wieku. Na jej podstawie każde kolejne zamówienie odbywa się już bez zdjęcia miary. Aby wyjść na przeciw klientom jesteśmy w stanie zredukować ilość spotkań w siedzibie pracowni. Proces realizacji kolejnego zamówienia może wyglądać następująco:

 1. WYSŁANIE PRÓBEK TKANIN DO KLIENTA.

 2. PIERWSZA PRZYMIARKA(w uzasadnionych przypadkach druga w ciągu tego samego dnia).

 3. WYSŁANIE ZREALIZOWANEGO ZAMÓWIENIA DO KLIENTA.

Książki

"ABC MĘSKIEJ ELEGANCJI" - Jerzy Turbasa
Wydawnictwo AA, 2001 r.

Słowo wstępne do książki autorstwa Michała Ronikiera

"(...) Jako człowiek obarczony przez naturę niemal dwoma metrami wzrostu, a więc skazany na szycie garderoby na miarę, przez wiele lat mogłem jedynie marzyć o tym, by stać się klientem tej firmy. Już w latach sześćdziesiątych, przechodząc ulicą Św. Gertrudy (wówczas zresztą Waryńskiego) spoglądałem tęsknie na jej szyld pod numerem 15, będąc przekonany, że pan Józef Turbasa ubiera jedynie wąskie grono członków elity i nie przyjmuje nikogo bez odpowiedniej rekomendacji. Kiedy przed kilku laty, dzięki dobroci Krystyny Zachwatowicz, udało mi się taką rekomendację uzyskać, przestąpiłem z nabożnym szacunkiem próg pracowni i znalazłem się nagle w zupełnie nowym świecie. Pan Józef Turbasa pokazał mi niezliczone ilości próbek materiałów, pochodzących z najlepszych europejskich przędzalni, wyjaśnił znaczenie takich słów jak apretura, gramatura i splot, udzielił wielu cennych rad dotyczących kroju i fasonu. Kiedy po kilku tygodniach stałem się szczęśliwym posiadaczem pierwszej marynarki szytej w tej firmie, mój zachwyt był bezgraniczny.

Po paru latach przekonałem się, że pan Turbasa potrafi być nie tylko życzliwym doradcą, lecz również bezkompromisowym obrońcą kanonów sztuki krawieckiej. Kiedy ośmieliłem się stwierdzić, że uszyty mi przez firmę płaszcz zimowy jest chyba odrobinę za długi, powiedział do mnie: "Proszę pana, do tego fasonu pasuje taka właśnie długość i ja go panu nie skrócę. Może pan oczywiście iść do innego krawca i kazać go obciąć, ale popsuje pan w ten sposób bardzo udany płaszcz". O słuszności jego słów przekonałem się już w kilka dni potem, kiedy nastały trzaskające mrozy. Od tej pory nigdy już nie odważyłem się na żadne dyskusje z Mistrzem, ponieważ uświadomiłem sobie, że on po prostu wie lepiej(...)."


Co ciekawe - mimo męskiej tematyki, książka zainteresowała samą Wisławę Szymborską, która omówiła ją w 'Gazecie Wyborczej' w felietonie 'Mężczyźni w ubraniach' , a który wszedł w skład 'Nowych lektur nadobowiązkowych' - W. Szymborska (Wydawnictwo Literackie, 2002 r.).

PRZEGLĄDAJ>

 
 

"GARNITUR POLSKI" - Jerzy Turbasa
Wydawnictwo AA, 2007 r.

Opracowanie dla Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe w Krakowie w roku jubileuszowym 750-lecia. Wydanie wnikliwie omawia bracki strój - zarówno ten oficjalny czyli kontusz, jego historię oraz elementy, które się na niego składają; jak i porusza tematykę garnituru klubowego (zwanego również blezerem).

PRZEGLĄDAJ>

 

Pytania

TKANINY

Naszym klientom oferujemy tkaniny wyłącznie najwyższej jakości, z wyselekcjonowanych i renomowanych tkalni. Każdy klient ma możliwość wyboru z przeszło 300 kuponów dostępnych na miejscu lub z palety około 3,5 tys. próbek na zamówienie m.in. takich marek jak:

Ariston
Bateman Ogden
Caccioppoli Napoli
Dormeuil
Drapers
Ermenegildo Zegna
Harrisons of Edinburgh
Holland & Sherry
Huddersfield Cloth
John Foster
Loro Piana
Scabal

W magazynie naszej pracowni znajdują się także tkaniny typu 'vintage' (stare, niepowtarzalne kupony, niedostępne już w ogólnoświatowej sprzedaży), które wyczekują na koneserów sztuki krawieckiej.

CZAS REALIZACJI ZAMÓWIENIA

Termin realizacji zamówienia ustalany jest z każdym klientem indywidualnie. Przeciętnie realizacja zamówienia trwa około 12 tygodni. Niemniej jednak w wyjątkowych okolicznościach możliwe jest wykonanie zlecenia w trybie ekspresowym nawet w ciągu 1,5 tygodnia. Ten minimalny limit wyznacza reguła wykonania garnituru zgodnie z arkanami sztuki krawieckiej - minimum 60-80 godzin pracy.

CENY

Mistrz krawiectwa Józef Turbasa zawsze objaśniał - "U nas szycie jest gratis, klient płaci tylko za krój". Od tego czasu nic się nie zmieniło.

Podstawowa usługa szycia miarowego, dwuczęściowego garnituru rozpoczyna się od ceny 6200,- PLN (+ koszt tkaniny), płaszcza od 3700,- PLN (+ koszt tkaniny). Koszt uzależniony jest od wybranej tkaniny oraz sposobu wykończenia.

PIELĘGNACJA

Każde okrycie powinno być średnio raz w roku oddane do czyszczenia. Szczególnie zalecamy korzystanie z serwisu oraz usług takich jak czyszczenie i prasowania w naszej pracowni.
Szczegółowe informację odnośnie pielęgnacji stroju znajdą Państwo w książce Jerzego Turbasy "ABC męskiej elegancji".

INNE PYTANIA

W razie dodatkowych pytań proszę dzwonić pod numer pracowni lub przesłać je przez e-mail.

NEWSLETTER

Jeżeli są Państwo zainteresowani otrzymywaniem wyjątkowych informacji o działalności pracowni, wydarzeniach oraz nowych ofertach prosimy o podanie i wysłanie swojego adresu e-mail.

Galeria