Inni szyją garnitury, my ubieramy naszych klientów. To nie to samo.
Najważniejszy jest rysunek sylwetki człowieka, tak by zbliżyć go do ideału figury o proporcjonalnych ramionach i szczupłych biodrach. Służą temu charakterystyczne dla naszej pracowni linie kroju. Tak jak Michał Anioł zawarł w rzeźbie Dawida ideał proporcji, tak w naszych kartonowych formach zawarta jest idealna, wzorcowa sylwetka mężczyzny. Dobrze skrojony i nienagannie uszyty na miarę garnitur nie oddaje jak jesteśmy zbudowani, ale jak być powinniśmy. Ma podkreślić osobowość, aspiracje, służyć tworzeniu tego wizerunku.
Garnitur z naszej pracowni to rękodzieło - jest niepowtarzalny i jedyny. W nim zawarte są najpiękniejsze emocje i nastroje. Każdy klient jest traktowany indywidualnie, a zamówienie to od 80 do 160 godzin pracy. Tym sposobem każdy może liczyć na niepowtarzalny krój, którego gwarancją jest wypracowany od przeszło 65 lat styl Turbasy oraz ponadczasowy sznyt.
Dlatego nasze garnitury tak wolno się starzeją…
Proponujemy i szyjemy na miarę m.in.:
GARNITUR: | PŁASZCZE: |
|
|
PIERWSZE ZAMÓWIENIE
Każdy klient pracowni ma możliwość umówienia się na konkretną godzinę na indywidualne spotkanie z mistrzem-krojczym (Kontakt). Tym krojczym niegdyś był mistrz Józef Turbasa, obecnie jest jego syn Jerzy Turbasa. Dlatego od początku istnienia zakładu na metce niezmiennie widnie podpis - 'J. TURBASA'.
- WYBÓR FASONU, TKANINY ORAZ ZDJĘCIE MIARY.
Po przekroczeniu progu pracowni rozpoczyna się prawdziwa przygoda z krawiectwem miarowym. W ciągu 30-60 minut omawiane są z krojczym poszczególne kwestie - przeznaczenie okrycia, najbardziej odpowiedni krój, styl zgodny z preferencjami i oczekiwaniem. Następnie przyszły właściciel naszego rękodzieła dokonuje wyboru odpowiedniej tkaniny (z przeszło 300 kuponów dostępnych na miejscu lub z palety około 3,5 tys. próbek na zamówienie od najbardziej renomowanych producentów), guzików, koloru podszewki, wykończenia, etc. W następnej kolejności krojczy zdejmuje miarę z klienta. Około 30 wymiarów oraz dokładny opis sylwetki zostają zawarte w osobistej kartotece klienta i stanowią podstawę do wykreślenia indywidualnej kartonowej formy, na bazie której powstanie zamówienie.
Pod koniec spotkanie ustalany jest termin następnej wizyty - pierwszej przymiarki. - PIERWSZA PRZYMIARKA.
Trwa zazwyczaj około 30 minut. Klient mierzy przygotowany szkic garnituru, na którym widoczne są już generalne proporcje. Krojczy rozpoczyna wprowadzanie modyfikacji, tak aby idealnie zharmonizować ubranie z posturą danej osoby. Tym sposobem dopasowuje garnitur do sylwetki klienta niwelując wszelkie niedoskonałości. Na tym etapie krojczy ustala z klientem detale takie jak: długość marynarki, szerokość klap, długość spodni, rozmieszczenie guzików, etc.
- DRUGA PRZYMIARKA.
Trwa około 20 minut. Dla klientów przyjezdnych pierwsza i druga przymiarka realizowane są w tym samym dniu.
- FINALNA PRZYMIARKA I ODBIÓR ZAMÓWIENIA.
Po finalnej przymiarce dzieło trafia w ręce klienta. W tym czasie krojczy informuje jak najlepiej dbać o okrycie oraz jak należy je pielęgnować. W przyszłości zalecamy korzystanie z serwisu oraz usług takich jak czyszczenia i prasowanie w pracowni J. Turbasa.
W wyjątkowych okolicznościach podejmujemy również inne niekonwencjonalne formy współpracy.
REALIZACJA KOLEJNEGO ZAMÓWIENIA
W Artystycznej Pracowni Krawieckiej J. Turbasa każdy klient posiada swoją indywidualną formę, która jest archiwizowana. W tych kartonowych wykrojach zapisane są sylwetki poszczególnych osób. Koperta z wykrojem klienta trafia na specjalną półkę dołączając do grona 'rozrysowanych' osobistości XX i XXI wieku. Na jej podstawie każde kolejne zamówienie odbywa się już bez zdjęcia miary. Aby wyjść na przeciw klientom jesteśmy w stanie zredukować ilość spotkań w siedzibie pracowni. Proces realizacji kolejnego zamówienia może wyglądać następująco:
-
WYSŁANIE PRÓBEK TKANIN DO KLIENTA.
-
PIERWSZA PRZYMIARKA(w uzasadnionych przypadkach druga w ciągu tego samego dnia).
-
WYSŁANIE ZREALIZOWANEGO ZAMÓWIENIA DO KLIENTA.
"ABC MĘSKIEJ ELEGANCJI" - Jerzy Turbasa
Wydawnictwo AA, 2001 r.
Co ciekawe - mimo męskiej tematyki, książka zainteresowała samą Wisławę Szymborską, która omówiła ją w 'Gazecie Wyborczej' w felietonie 'Mężczyźni w ubraniach' , a który wszedł w skład 'Nowych lektur nadobowiązkowych' - W. Szymborska (Wydawnictwo Literackie, 2002 r.).
"GARNITUR POLSKI" - Jerzy Turbasa
Wydawnictwo AA, 2007 r.
Opracowanie dla Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe w Krakowie w roku jubileuszowym 750-lecia. Wydanie wnikliwie omawia bracki strój - zarówno ten oficjalny czyli kontusz, jego historię oraz elementy, które się na niego składają; jak i porusza tematykę garnituru klubowego (zwanego również blezerem).